Synthos po finalizacji przejęcia fabryki w Niemczech łącznie z centrum R&D ogłasza strategię zrównoważonego rozwoju
Grupa Synthos, światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych, sfinalizowała 1 grudnia przejęcie od Trinseo zakładu w niemieckim Schkopau. Łączna wartość transakcji to 460 mln USD. Jednocześnie z zakończeniem przejęcia Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 roku i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28% do 2030 roku.
Na światowym rynku kauczuków syntetycznych ostatnią dużą akwizycją było nabycie, również przez Synthos, zakładu produkującego kauczuki w czeskich Kralupach.
W ostatnich latach Synthos przejął również od grupy INEOS fabryki polistyrenu ekspandowanego (EPS, który służy do produkcji styropianu) we Francji i Holandii.
Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie. Ale co ważniejsze wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie adresujące krytyczny trend ekologiczny czyli zmniejszanie emisji CO2. Portfolio do pełnego zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych – powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.
Po przejęciu moce produkcyjne firmy Synthos w obszarze kauczuków syntetycznych (ESBR+PBR+SSBR) wzrosną do ponad 800 tys. ton rocznie.
Osiągnięte efekty synergii spowodują, że fabryka w Schkopau skorzysta zarówno operacyjnie jak i finansowo. Synthos oczekuje, że po przejęciu zakład będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80 – 100 milionów Euro rocznie. Synthos spodziewa się synergii na poziomie powyżej 20 milionów Euro, wynikających ze wzrostu wolumenu sprzedaży, osiągniętemu dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków, czy w końcu dzięki synergiom kosztowym.
Transakcja idealnie wpisuje się w strategię Grupy Synthos, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej poprzez inwestycje w badania i rozwój. Zakład w Schkopau posiada doskonale rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe, co zwiększy możliwości grupy w tym obszarze. W ostatniej dekadzie Synthos wydawał w obszarze kauczuków rocznie średnio 7 mln Euro na badania i rozwój.
Zakład w Schkopau umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (co oznacza mniejsze zużycie paliwa i emisję spalin), w tym oponach do samochodów elektrycznych – powiedział Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A.
Przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z zaplanowanych 1,2 mld USD wydatków inwestycyjnych Grupy Synthos do 2025 roku. Drugą największą inwestycją jest trwająca budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu za prawie 120,5 mln USD.
Grupa Synthos stale rozwija się nie tylko poprzez przejęcia, ale także rozwój organiczny. Inwestuje w nowoczesne instalacje, które pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie wpływu na środowisko – zarówno samego procesu produkcji jak i oferowanych rozwiązań. Synthos wkrótce rozpocznie inwestycję w instalację do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na rok 2024.
Jednocześnie z zakończeniem przejęcia zakładu w Schkopau, Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada: całkowite odejście od węgla i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28% do 2028 roku, osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 roku i wytwarzanie 100% produktów o charakterze zrównoważonym do 2030 roku. Firma planuje też zwiększenie udziału surowców odnawialnych w bazie surowcowej, zmniejszenie zużycia energii i mediów do 2030 roku. Dla osiągnięcia tych celów Synthos stawia na inwestycje w nisko- i zero-emisyjne źródła energii oraz rozwijanie innowacyjnych produktów pozwalających na zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie, transporcie oraz rolnictwie.
Kontakt dla mediów
Agata Kościelnik M:+48 601 415 995
___
O Grupie Synthos
Od kiedy firma Synthos w połowie lat 2000 przeszła w prywatne ręce, przeistoczyła w nowoczesny międzynarodowy koncern chemiczny. Synthos jest obecnie wiodącym europejskim i światowym producentem kauczuków syntetycznych, tworzyw styrenowych, dyspersji i klejów oraz środków ochrony roślin. Grupa Synthos jest drugim największym producentem kauczuku syntetycznego na świecie i największym europejskim (oraz trzecim światowym) producentem polistyrenu ekspandowanego (EPS).
Synthos posiada sześć zakładów produkcyjnych w Polsce, Czechach, Francji, Holandii oraz Niemczech i zatrudnia ponad 3 660 pracowników.
Trzy centra badawczo-rozwojowe (w Polsce, Holandii i Niemczech) pracują nad rozwojem innowacyjnych produktów pozwalających na większą energooszczędność, ograniczenie emisji i ilości odpadów:
- Ekodyspersje Synthosa mogą wpłynąć na zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych z farb i lakierów o 250 ton/rocznie.
- Izolacja na bazie innowacyjnych produktów EPS oferowanych przez Synthos (InVento, InSphere i XPS) pozwala na zmiejszenie o co najmniej 2,3 mln ton/rocznie ilości wyemitowanego CO2 w wyniku poprawy efektywności energetycznej budynków. Kauczuki syntetyczne Synthosa stosowane w oponach o niskich oporach toczenia pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 z transportu o 240 000 ton/rocznie.
- W 2025 roku Synthos uruchomi produkcję tzw. „zielonego” butadienu – czyli biobutadienu (surowca do produkcji kauczuku syntetycznego).
Odbiorcami ok. 80% wolumenu sprzedaży produktów kauczukowych Synthos są główni uczestnicy rynku oponiarskiego, w tym Michelin, Continental, Bridgestone, Goodyear i Pirelli.
Synthos stosuje najwyższe wysokim standardy w procesie produkcji i zarządzaniu (potwierdzone certyfikatami ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001), które są kolejnym gwarantem dalszego rozwoju wszystkich jego zakładów produkcyjnych.
Więcej informacji o Grupie Synthos na stronie www.synthosgroup.com
O Grupie Kapitałowej Michała Sołowowa
Synthos należy do największej prywatnej grupy przemysłowej w regionie CEE, należącej i kierowanej przez Michała Sołowowa: największego polskiego przemysłowca i prywatnego inwestora za granicą (w sektorze przemysłowym więcej inwestują tylko państwowe koncerny KGHM Polska Miedź i PKN Orlen).
Obok Grupy Synthos najważniejsze spółki grupy przemysłowej to Barlinek – w 100% ekologiczna firma i największy na świecie producent drewnianych podłóg, oraz Cersanit – trzeci największy europejski producent płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek.
Na całym świecie w skład grupy kapitałowej wchodzi 19 dużych fabryk w 8 krajach , a we wszystkich spółkach pracuje ponad 18 000 osób. Produkty grupy sprzedawane są do ponad 90 krajów na 6 kontynentach.
O zakładzie w Schkopau
Zakład posiada szeroką gamę technologii i asortymentu kauczuku syntetycznego.
65% przychodów zakładu pochodzi ze sprzedażu kauczuku SSBR , który stosowany jest głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (np. w samochodach elektrycznych). Niskie opory toczenia samochodu to nawet 0,25 litra paliwa mniej przy pokonanych 100 km (średnio kierowcy pokonują rocznie ok. 20 000 km co oznacza oszczędność 50 litrów). SSBR jest też stosowany w technicznych wyrobach gumowych (np. taśmy przenośnikowe, węże, uszczelki). Około 88% sprzedaży SSBR przypada na rynek opon.
Kauczuki ESBR stanowią 35% przychodów niemieckiego zakładu. Są one wykorzystywane w szerokim zakresie w segmentach opon i technicznych wyrobów gumowych. ESBR zapewnia lepszą przyczepność bieżnika opon na mokrej nawierzchni i wytrzymałość wewnętrznej warstwy opon.