Oświadczenie Synthos S.A. w związku z decyzją Komisji Europejskiej kończącej postępowanie antykartelowe badające zmowę na europejskim rynku styrenu
1/ Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej dotyczy działalności kartelu nabywców styrenu, zainicjowanej w maju 2012 roku przez firmę Ineos i trwającej do czerwca 2018r.
2/ Synthos S.A. zakupił od Ineos działającą zorganizowaną część przedsiębiorstwa („Biznes Styrenowy”) w dniu 30.08.2016. W ramach transakcji nastąpiło automatyczne przeniesienie kluczowego pracownika Ineos, który uczestniczył już wcześniej w naruszeniu – o czym Synthos nie miał świadomości. W umowie nabycia Biznesu, Synthos uzyskał od Ineos prawne gwarancję, iż przejmowane przedsiębiorstwo prowadzi działalność zgodną z prawem, w szczególności z przepisami antymonopolowymi. Decyzja Komisji potwierdza, że Synthos został wprowadzony w działalność kartelu w związku z przejęciem biznesu EPS od Ineos.
3/ Kilka miesięcy po sprzedaży na rzecz Synthos Biznesu Styrenowego, Ineos zawiadomił Komisję Europejską, iż sposób dokonywania zakupów styrenu nosi znamiona kartelu nabywców, naruszającego europejskie przepisy antykonkurencyjne , wskutek czego uzyskał całkowite zwolnienie z odpowiedzialności i potencjalnej kary ; Inoes wskazał, że niedozwolone porozumienia nabywców styrenu mają miejsce od maja 2012 roku, ( ponad 4 lata przed transakcją z Synthos ), co zostało potwierdzone w toku postępowania Komisji.
4/ Synthos, po wszczęciu przez Komisję postępowania antykartelowego, podjął szeroką współpracę z Komisją, dostarczył wszelkich informacji i dokumentów, w celu wyjaśnienia sprawy.
5/ W ramach zaproponowanego przez Komisję postępowania ugodowego, Synthos – mimo, że nie uczestniczył świadomie w kartelu nabywców styrenu i na podstawie gwarancji uzyskanych od Ineos miał prawo sądzić, że przejmowany Biznes Styrenowy prowadzi działalność zgodą z prawem – przyjął odpowiedzialność za niezawinioną przez Synthos działalność pracowników przejętych od Ineos.
6/ Synthos podkreśla, że kontakty pomiędzy nabywcami styrenu, zmierzające do określenia ceny styrenu w zobiektywizowanej formule SMCP, w żaden sposób nie przynosiły jakichkolwiek korzyści Synthos S.A.. Synthos zaznacza, że nie był i nie jest sprzedawcą styrenu na rynku – w przeciwieństwie np. do Ineos-a, który w okresie badanym przez Komisję występował zarówno jako nabywca jak i sprzedawca styrenu.
7/ Na podstawie gwarancji umownych uzyskanych od Ineos oraz na podstawie przepisów właściwego prawa, Synthos wystąpił do Ineos z roszczeniem regresowym z tytułu kary nałożonej przez Komisję Europejską na Synthos w związku z naruszającą prawo antymonopolowe działalnością zakupionego od Ineos Biznesu Styrenowego.