Intellectual Property Specialist

01

Twój zakres obowiązków

  • building the organization’s awareness and knowledge about intellectual property (IP)
  • structuring of the Group’s IP policies and strategies on the IP protections
  • performance of Freedom to Operate Search, including assessment of IP position in the specified technology fields, patent purity, state of the art and patentability
  • assessment of the protection status of patent documents using European Patent Office and foreign patent agencies published information
  • monitoring the status of pending patent applications
  • tracking and updating process status of patent document cases
  • processing and updating patent watch list
  • following up of identified “critical” patent documents with external patent agencies and define/ propose required follow up actions
  • monitoring and supervision of IP protection costs, including support of patent annuity payment
  • invention disclosure management
  • availability and user management of IP software
  • leading of the process of creating patent applications and correspondence with patent offices and patent agencies involved
  • leading and coordinating the process of IP recordals in relevant registers
  • monitoring infringements on patents
  • management of R&D and NDA contracts
  • cooperating with R&D teams, legal team and external patent agencies
02

Nasze wymagania

  • master in the chemical studies or similar field
  • at least 3 years of professional experience in the chemical sector or related fields
  • patent attorney license would be an asset
  • easiness of editing text and presenting work results
  • keenness to work in multinational environment
  • knowledge of English at a level enabling free communication (including technical vocabulary)
  • knowledge of German would be an asset
  • ability to communicate openly and team-oriented and to work independently
  • readiness for business trips
03

Oferujemy

Stabilne zatrudnienie
Ciekawe i angażujące projekty
Nowoczesne zaplecze badawcze
Możliwość rozwoju osobistego i zawodowego
Udział w szkoleniach i warsztatach
Swobodny przepływ wiedzy i wsparcie ekspertów
Narzędzia niezbędne do pracy oraz dostęp do platformy e-learningowej
Ciekawe działania w ramach inicjatyw społecznych
Dobrą atmosferę i pracę w międzynarodowym zespole
Dofinansowanie z funduszu świadczeń socjalnych
04

Pokaż nam swój pierwiastek wyjątkowości

Pierwiastek wyjątkowości Ws Współpraca
Pierwiastek wyjątkowości Do Doświadczenie
Pierwiastek wyjątkowości W Wielozadaniowość

Zainteresowała Cię ta oferta pracy?

05

Lokalizacja

Nie znalazłeś oferty dla siebie?

Jeżeli nie znalazłeś oferty pracy dla siebie, a bardzo chciałbyś do nas dołączyć, prześlij swoje CV do naszej Puli Talentów.

Wyślij CV