Aktualność - Synthos S.A.

Aktualność

  • /A

Synthos Green Energy S.A. rozpoczyna dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki

Synthos Green Energy S.A. przedstawił Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno-technicznych małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). Propozycję zakresu wniosku spółka przygotowała we współpracy z globalnymi liderami z branży: fińskim liderem energetyki nuklearnej Fortum Power and Heat Oy, największym amerykańskim operatorem elektrowni atomowych Exelon Generation oraz dostawcą technologii GEH.

Opinia ogólna, o którą będzie ubiegać się Synthos Green Energy S.A. zdefiniowana jest w ustawie Prawo atomowe (art. 39b) i stanowi pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce. Na tym etapie inwestor chce uzyskać od polskiego regulatora opinię co do oczekiwanego przez PAA zakresu informacji na temat technologii, którą zamierza wykorzystać oraz organizacji procesu inwestycyjnego. Dokumentacja została złożona w PAA w zeszłym tygodniu.

- Uzyskanie poparcia Państwowej Agencji Atomistyki dla rozwoju i wdrażania technologii SMR  w Polsce jest niezwykle ważne - powiedział Ralph Hunter, Dyrektor Zarządzający i Dyrektor Operacyjny Exelon Nuclear Partners. - Wierzymy, że w polskim programie energetyki jądrowej jest miejsce dla rozwoju i rozmieszczenia zarówno SMR-ów jak i dużych elektrowni jądrowych. Produkcja czystej, taniej i niezawodnej energii z elektrowni jądrowych przyniesie znaczące korzyści w zakresie realizacji celów związanych ze zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwem energetycznym zarówno dla rządu, jak i przemysłu - dodał Ralph Hunter.

- Wierzymy, że dzięki optymalizacji kosztów na etapie projektowania, reaktor BWRX-300 jest idealnym rozwiązaniem, aby pomóc Synthos Green Energy i Polsce w zaspokojeniu zapotrzebowania na czystą, stabilną i niedrogą energię - powiedział Jon Ball, wiceprezes ds. produktów jądrowych w GEH. - Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć Synthos Green Energy w procesie wdrożenia naszej przełomowej technologii, która pomoże zaspokoić zapotrzebowanie firmy na energię i osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji - dodał Jon Ball.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy być częścią tego procesu i wspierać go naszą wiedzą  i doświadczeniem w dziedzinie energetyki jądrowej. Jesteśmy podekscytowani, że w Polsce ma miejsce rozwój w obszarze energetyki jądrowej - powiedział Olli Kymäläinen, szef działu New Build and Upgrades Services w Fortum Power and Heat Oy.

- Dokumentacja złożona do Państwowej Agencji Atomistyki pozwoli na określenie zakresu pełnego wniosku o wydanie ogólnej opinii na temat rozwiązań organizacyjnych i technicznych, które zostaną zastosowane przy budowie i eksploatacji elektrowni w technologii BWRX-300 - powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu Synthos Green Energy. - To pierwszy krok i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia procesu regulacyjnego wspólnie z PAA - dodał Rafał Kasprów.

Synthos Green Energy nawiązał współpracę z działającymi globalnie koncernami o dużym doświadczeniu w obszarze budowania i zarządzania elektrowniami jądrowymi. Grupę, która wspiera Synthos w procesie inwestycyjnym i pracuje obecnie nad docelowym wnioskiem o opinię ogólną, tworzą:

  • Fortum Power and Heat Oy - fińska firma mająca ponad 40 lat doświadczenia w projektowaniu, licencjonowaniu i eksploatacji obiektów jądrowych, która jest wyłącznym właścicielem dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii oraz współwłaścicielem sześciu kolejnych w Finlandii  i Szwecji;
  • Exelon Generation - największy operator elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych (21 elektrowni) i jedna z największych firm energetycznych za oceanem;
  • GE Hitachi Nuclear Energy - twórca reaktora BWRX-300.

Za stronę prawną odpowiedzialna jest kancelaria CMS.

Spółka uzyskała od Państwowej Agencji Atomistyki informację, że pracę nad odpowiedzią rozpoczął już Departament Bezpieczeństwa Jądrowego.

Należąca do Michała Sołowowa Grupa Synthos już na początku 2019 roku, jako pierwsza prywatna firma na świecie, rozpoczęła rozmowy z GEH w sprawie małego reaktora modułowego BWRX-300 i możliwości budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jesienią zeszłego roku podpisano porozumienie o współpracy, które na przestrzeni obecnego roku było rozwijane i uszczegóławiane. Zgodnie z umową zawartą 6 sierpnia 2020 r. Synthos Green Energy został Partnerem Strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy z zakresie rozwoju i budowy reaktora BWRX-300.

BWRX-300 to mały reaktor modułowy (Small Modular Reactor) o mocy 300 MWe i 870 MWt. Jego twórcą jest firma GEH o jednym z największych na świecie doświadczeń w projektowaniu reaktorów atomowych. Projekt bazuje na licencjonowanym przez amerykańskiego regulatora NRC (Nuclear Regulatory Commission) reaktorze ESBWR o mocy 1500 MWe i jest jego uproszczoną wersją. Dzięki temu jest konstrukcją konkurencyjną pod względem kosztów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1 MWe. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej przez BWRX-300 staje się porównywalne z kosztami typowej elektrowni pracującej w oparciu o gaz, a nawet w porównaniu do kosztów energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie gwarantuje stabilność wytwarzania energii nieosiągalną dla OZE. To sprawia, że reaktor modułowy stanowi idealne rozwiązanie do zaopatrywania w energię zakładów przemysłowych, a także dostarczania ciepła systemowego do miejskich sieci ciepłowniczych.

BWRX-300 jest obecnie przedmiotem analiz organów dozoru jądrowego w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

O Spółce

Synthos Green Energy S.A. (dawniej: Synthos Green Energy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) to spółka z Grupy Kapitałowej Synthos S.A. powołana do realizacji inwestycji w zero-emisyjne źródła energii i przeprowadzenia głębokiej dekarbonizacji przemysłu i energetyki. Spółka jest częścią prywatnej polskiej grupy przemysłowej Michała Sołowowa. W skład Grupy wchodzi m.in. 18 zakładów produkcyjnych w 8 krajach - Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Rumunii, Ukrainie i Rosji. Grupa sprzedaje produkty w ponad 60 krajach na sześciu kontynentach i zatrudnia ponad 16 000 pracowników.

 

Kontakt dla mediów:

Mariusz Ilnicki

Synthos Green Energy

  • 48 668 483 673

www.synthosgroup.com 

 

 

 

© 2017 Synthos. All rights reserved.

Synthos Spółka Akcyjna
ul. Chemików 132-600Oświęcim+48 33 842 42 18synthos-pl@synthosgroup.com