Aktualność - Synthos S.A.

Aktualność

  • /A

PolyStyreneLoop – start innowacyjnego zakładu recyklingu polistyrenu

W Synthos wierzymy, że dobrowolne zaangażowanie przemysłu  i współpraca w obszarze łańcucha dostaw  może napędzać rozwój gospodarki obiegu zamkniętego. Wspólnie z innymi podmiotami z branży stworzyliśmy działającą zgodnie z koncepcją obiegu zamkniętego (ang. closed loop) instalację do recyklingu styropianu, która jest zrównoważona technicznie, ekonomicznie i ekologicznie. Efektem połączenia naszych sił jest PolyStyreneLoop – zakład recyklingu odpadów rozbiórkowych polistyrenu ekspandowanego (EPS) zlokalizowany w holenderskim Terneuzen, który uruchomiono 16 czerwca b.r.

PolyStyreneLoop to nowatorskie rozwiązanie  do przetwarzania zanieczyszczonego styropianu stosowanego w budownictwie. Wykorzystuje ono innowacyjną technikę rozpuszczania surowca
i pozwala na wydzielenie zanieczyszczeń oraz innych dodatków chemicznych, dostarczając wysokiej jakości regranulat polistyrenowy  (reGPPS). Z przyjemnością informujemy, że zakład PolyStyreneLoop został oddany do użytku 16 czerwca br. Stanowi dowód na to, że stworzenie instalacji do wtórnego przetwarzania odpadów styropianowych (z polistyrenu ekspandowanego), działającej zgodnie z koncepcją obiegu zamkniętego,  jest możliwe technicznie i uzasadnione ekonomicznie.

Zakład PolyStyreneLoop będzie zajmował się recyklingiem styropianu izolacyjnego przy użyciu fizycznego procesu recyklingu opartego na technologii CreaSolv®. Technologia ta pozwala wytwarzać wysokiej jakości surowiec z odpadów rozbiórkowych, a dokładniej styropianu izolacyjnego z obiektów budowlanych. W trakcie tego procesu z odpadów usuwane będą wszelkie zanieczyszczenia, takie jak cement oraz inne pozostałości budowlane i chemiczne.

„Zakład jest modelowym przykładem na to, jak branża styropianowa nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w zakresie zwiększania możliwości recyklingu" – uważa Lein Tange, współzarządzający PolyStyreneLoop. „Zakład ma utorować drogę do budowy kolejnych tego typu instalacji w innych częściach Europy".

Znajdująca się w holenderskim Terneuzen instalacja jest zaprojektowana do przetwarzania rocznie 3,3 tys. ton styropianu izolacyjnego z obiektów budowlanych, co potwierdza techniczną, ekonomiczną i środowiskową zasadność nowego procesu recyklingu, w ramach którego styropian można zawrócić do ponownej produkcji i zatrzymać w obiegu zamkniętym.

Polistyren ekspandowany (ang. EPS) składa się w 98% z powietrza i w 2% z technologii. Materiał ten ma doskonałe właściwości ochronne i termoizolacyjne. Jest stosowany nie tylko w przemyśle budowlanym i drogownictwie, ale znajduje zastosowanie również jako materiał do opakowań – począwszy od ciężkiego sprzętu AGD, poprzez delikatne urządzenia elektroniczne, aż po świeże owoce i warzywa, szczepionki, a nawet  materiał stosowany w ochronie pszczół. 

PolyStyreneLoop to wspólne przedsięwzięcie ponad 70 przedsiębiorstw uczestniczących w łańcuchu wartości styropianu. Należą do nich producenci spienialnego polistyrenu EPS, w tym firma Synthos, producenci pianki, dostawcy dodatków, podmioty zajmujące się przetwórstwem i recyklingiem pianki oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (EUMEPS).

https://polystyreneloop.eu/

Synthos Spółka Akcyjna
ul. Chemików 132-600Oświęcim+48 33 842 42 18synthos-pl@synthosgroup.com