Blog - Strona 2 z 3 - Synthos S.A.

Blog - Strona 2 z 3

  • /A

Nauka – to lubię

Wspólnie z dr. Tomaszem Rożkiem odkrywamy tajemnice chemicznego świata. Zapraszamy na nasz cykl filmów z serii „Nauka – to lubię. Między nami jest chemia".

Tomasz Rożek

Polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Autor YouTube’owego kanału „Nauka. To Lubię". We współpracy z Synthos w kolejnych odcinkach filmowego cyklu prezentuje ciekawostki ze świata fizyki i chemii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie.

facebook

3 NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNE EKSPERYMENTY CHEMICZNE

Co łączy świetliki z pastą do zębów i pojemnikami na klisze fotograficzne? Czym jest lucyferyna? Jak zrobić pastę do zębów dla słonia i jak to później… posprzątać? Jeśli nie wiesz, obejrzyj najnowszy odcinek z serii Nauka. To lubię, w którym doktor Tomasz Rożek udowadnia, że chemia potrafi być spektakularna!

Z CZEGO SKŁADA SIĘ POWIETRZE?

Czyli wszystko co powinniście wiedzieć o tym, czego na co dzień nie widać.

NIEPOZORNY WODÓR

Bezbarwny, bezwonny, a mimo to – buduje wszechświat. Poznajcie bohatera nowego odcinka.

JAK CZYTAĆ UKŁAD OKRESOWY?

Czyli jak gra w karty pozwoliła Mendelejewowi zapisać się na kartach historii.

MENDELEJEW I JEGO ODKRYCIE

Czy Dmitrij Mendelejew potrafił przewidywać przyszłość?

WSZYSTKO SKŁADA SIE Z PIERWIASTKÓW

Jak rozbić ziarenko piasku? Dr Tomasz Rożek ma na to sposób.

WIELKI WYBUCH

Jak doszło do wielkiego wybuchu? Skąd pochodziła gigantyczna energia, która go umożliwiła? Poznajcie historię o początkach życia na ziemi.

CZARY-MARY, CZYLI CO ZAWDZIĘCZAMY ALCHEMII?

Alchemię możemy nazwać "prekursorką" chemii. Pomimo że jej praktykowanie przypomina czary, zawdzięczamy tej dziedzinie bardzo dużo, m.in. odkrycie fosforu, który jest dodatkiem do napojów gazowanych typu cola. O innych odkryciach oraz o współczesnych aktywnie pracujących alchemikach opowiada dr Rożek.

CIEMNA STRONA CHEMII = NIEBO BEZ GWIAZD

W dalekiej przyszłości będzie tak zimno i ciemno, że nocne niebo będzie zupełnie pozbawione gwiazd…. Myślicie, że blefujemy? Sprawdźcie to oglądając kolejny odcinek Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

PIERWSZY W HISTORII PIERWIASTEK, OTRZYMANY SZTUCZNIE

Technet jest pierwszym w historii otrzymanym sztucznie pierwiastkiem. Pomimo swoich zabójczych właściwości podawany jest niektórym badanym osobom w szpitalach. Po co? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

Synthos Spółka Akcyjna
ul. Chemików 132-600Oświęcim+48 33 842 42 18synthos-pl@synthosgroup.com