Blog

  • /A

Nauka – to lubię

Wspólnie z dr. Tomaszem Rożkiem odkrywamy tajemnice chemicznego świata. Zapraszamy na nasz cykl filmów z serii „Nauka – to lubię. Między nami jest chemia".

Tomasz Rożek

Polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Autor YouTube’owego kanału „Nauka. To Lubię". We współpracy z Synthos w kolejnych odcinkach filmowego cyklu prezentuje ciekawostki ze świata fizyki i chemii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie.

facebook

28.12.2017

CZARY-MARY, CZYLI CO ZAWDZIĘCZAMY ALCHEMII?

Alchemię możemy nazwać "prekursorką" chemii. Pomimo że jej praktykowanie przypomina czary, zawdzięczamy tej dziedzinie bardzo dużo, m.in. odkrycie fosforu, który jest dodatkiem do napojów gazowanych typu cola. O innych odkryciach oraz o współczesnych aktywnie pracujących alchemikach opowiada dr Rożek.

21.12.2017

CIEMNA STRONA CHEMII = NIEBO BEZ GWIAZD

W dalekiej przyszłości będzie tak zimno i ciemno, że nocne niebo będzie zupełnie pozbawione gwiazd…. Myślicie, że blefujemy? Sprawdźcie to oglądając kolejny odcinek Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

14.12.2017

PIERWSZY W HISTORII PIERWIASTEK, OTRZYMANY SZTUCZNIE

Technet jest pierwszym w historii otrzymanym sztucznie pierwiastkiem. Pomimo swoich zabójczych właściwości podawany jest niektórym badanym osobom w szpitalach. Po co? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

07.12.2017

CZY RENTGEN FAKTYCZNIE NAM SZKODZI?

Czym jest promieniowanie ALFA, BETA I GAMMA? Czy rentgen faktycznie nam szkodzi? Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego odcinka z serii Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia, który rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości na temat promieniowania rentgenowskiego.

30.11.2017

KĄPIEL OBRĄCZKI W KWASIE SOLNYM

Czy małżeństwo doktora Rożka przetrwało jego eksperyment z obrączką? Czy jego obrączka przetrwała kąpiel w kwasie solnym? Zapraszamy na nasz film.

23.11.2017

JABŁKO Z GWOŹDZIAMI, CZYLI JAK UZUPEŁNIĆ ŻELAZO W ORGANIZMIE

Zobaczcie jaki sposób na uzupełnienie żelaza w swoim organizmie znalazł dr Tomasz Rożek… Czy uwierzycie, że zjadł kawałek gwoździa?

16.11.2017

KIEDY GAZY ŚWIECĄ?

Gazy szlachetne! Zobaczcie o jakich dokładnie pierwiastkach mowa. Jakie mają właściwości? Dlaczego były dla naukowców tak trudne do odkrycia? O tym wszystkim opowie Wam doktor Tomasz Rożek w kolejnym filmie.

09.11.2017

KRÓLEWSKI PIERWIASTEK, CZYLI KTO RZĄDZI NA ZIEMI

Kto jest królem życia na Ziemi? Dowiedzcie się również, jaki pierwiastek w 2004 roku syntetycznie wyprodukowali naukowcy.

02.11.2017

ZDROWOTNE KORZYŚCI W NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJACH CHEMICZNYCH

Fluor, chlor i jod są niezwykle reaktywne i w dużych stężeniach bardzo toksyczne dla ludzkiego organizmu. Jakie zdrowotne korzyści dla naszego organizmu kryją się w niebezpiecznych substancjach chemicznych?

26.10.2017

CO SIĘ STANIE GDY DODAMY WODĘ UTLENIONĄ DO KRWI?

Chcecie poznać wyniki eksperymentu chemicznego przeprowadzonego na legalnie zdobytej krwi? Zobaczcie na własne oczy reakcję, jaka zachodzi po dodaniu do niej wody utlenionej.