Blog

  • /A

Nauka – to lubię

Wspólnie z dr. Tomaszem Rożkiem odkrywamy tajemnice chemicznego świata. Zapraszamy na nasz cykl filmów z serii „Nauka – to lubię. Między nami jest chemia".

Tomasz Rożek

Polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Autor YouTube’owego kanału „Nauka. To Lubię". We współpracy z Synthos w kolejnych odcinkach filmowego cyklu prezentuje ciekawostki ze świata fizyki i chemii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie.

facebook

RTĘĆ I SZKODLIWE OPARY… ABSURDU

Dlaczego wycofano termometry rtęciowe? Co rtęć robi w szczepionkach? Co by się stało, gdyby rtęć rozlała się w samolocie? Poznajcie odpowiedzi, oglądając kolejny odcinek z serii Nauka. To lubię – Między nami jest chemia.

MATERIAŁY WYBUCHOWE – DLACZEGO EKSPLODUJĄ?

Uwaga, mamy dla Was prawdziwą petardę! Tym razem doktor Tomasz Rożek eksperymentuje z materiałami wybuchowymi. Otwórzcie szeroko oczy i zatkajcie uszy, bo w tym odcinku będzie sporo hałasu!

CO SIĘ STANIE, GDY WYPIJĘ MONOTLENEK…?! – NIE RÓBCIE TEGO SAMI!

Nauka wymaga poświęceń, prawda? W kolejnym odcinku doktor Tomasz Rożek specjalnie dla Was postanowił wcielić się w rolę królika doświadczalnego. Jak zareagował organizm badacza po wypiciu jednej z najbardziej niebezpiecznych i uzależniających substancji – monotlenku diwodoru? Przekonajcie się sami!

3 NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNE EKSPERYMENTY CHEMICZNE

Co łączy świetliki z pastą do zębów i pojemnikami na klisze fotograficzne? Czym jest lucyferyna? Jak zrobić pastę do zębów dla słonia i jak to później… posprzątać? Jeśli nie wiesz, obejrzyj najnowszy odcinek z serii Nauka. To lubię, w którym doktor Tomasz Rożek udowadnia, że chemia potrafi być spektakularna!

CZARY-MARY, CZYLI CO ZAWDZIĘCZAMY ALCHEMII?

Alchemię możemy nazwać "prekursorką" chemii. Pomimo że jej praktykowanie przypomina czary, zawdzięczamy tej dziedzinie bardzo dużo, m.in. odkrycie fosforu, który jest dodatkiem do napojów gazowanych typu cola. O innych odkryciach oraz o współczesnych aktywnie pracujących alchemikach opowiada dr Rożek.

CIEMNA STRONA CHEMII = NIEBO BEZ GWIAZD

W dalekiej przyszłości będzie tak zimno i ciemno, że nocne niebo będzie zupełnie pozbawione gwiazd…. Myślicie, że blefujemy? Sprawdźcie to oglądając kolejny odcinek Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

PIERWSZY W HISTORII PIERWIASTEK, OTRZYMANY SZTUCZNIE

Technet jest pierwszym w historii otrzymanym sztucznie pierwiastkiem. Pomimo swoich zabójczych właściwości podawany jest niektórym badanym osobom w szpitalach. Po co? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

CZY RENTGEN FAKTYCZNIE NAM SZKODZI?

Czym jest promieniowanie ALFA, BETA I GAMMA? Czy rentgen faktycznie nam szkodzi? Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego odcinka z serii Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia, który rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości na temat promieniowania rentgenowskiego.

KĄPIEL OBRĄCZKI W KWASIE SOLNYM

Czy małżeństwo doktora Rożka przetrwało jego eksperyment z obrączką? Czy jego obrączka przetrwała kąpiel w kwasie solnym? Zapraszamy na nasz film.

JABŁKO Z GWOŹDZIAMI, CZYLI JAK UZUPEŁNIĆ ŻELAZO W ORGANIZMIE

Zobaczcie jaki sposób na uzupełnienie żelaza w swoim organizmie znalazł dr Tomasz Rożek… Czy uwierzycie, że zjadł kawałek gwoździa?

Synthos Spółka Akcyjna
ul. Chemików 132-600Oświęcim+48 33 842 42 18synthos-pl@synthosgroup.com