Blog - Synthos S.A.

Blog

  • /A

Nauka – to lubię

Wspólnie z dr. Tomaszem Rożkiem odkrywamy tajemnice chemicznego świata. Zapraszamy na nasz cykl filmów z serii „Nauka – to lubię. Między nami jest chemia".

Tomasz Rożek

Polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Autor YouTube’owego kanału „Nauka. To Lubię". We współpracy z Synthos w kolejnych odcinkach filmowego cyklu prezentuje ciekawostki ze świata fizyki i chemii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie.

facebook

SUPERMOCNY KLEJ – ZROBISZ GO W DOMU

Czy wiecie, że istnieją supermocne kleje zdolne utrzymać ciężar dorosłego człowieka? Najsilniejsze z nich służyły kiedyś do prowizorycznego zasklepiania ran na polu bitwy. A do czego odpowiedniejsze będą słabe kleje? I czy da się zrobić klej z białego sera?

ILE CHEMII JEST W JEDZENIU?

Ile chemii jest w jedzeniu? No po prostu mnóstwo! Wiecie dlaczego? Bo chemia jest wszędzie! Chemia to nic innego, jak sposób opisu rzeczywistości. Zaliczamy do niej m.in. np. naturalne mikroelementy występujące w owocach i warzywach.

WĄTROBA VS ALKOHOL

Co alkohol etylowy robi z wątrobą? Odpowiedź na to pytanie odnajdziecie w tym odcinku serii Nauka. To lubię – Między nami jest chemia.

ILE ROPY MA W SOBIE PLASTIKOWY DINOZAUR?

Ropa naftowa należy do paliw kopalnych szeroko wykorzystywanych w energetyce, transporcie i przemyśle chemicznym.

JAK ZROBIĆ CHEMICZNEGO GLUTA?

Zagracie ze mną w trzy kubki? – pyta doktor Rożek w najnowszym odcinku serii Nauka. To lubię.

PODPALIŁEM 200 ZŁOTYCH...

Papier jest cierpliwy, doktor Rożek – niekoniecznie! W kolejnym odcinku cyklu Nauka. To lubię Wasz ulubiony naukowiec bada właściwości najpopularniejszego nośnika informacji. I robi to w dość nietypowy sposób… zobaczcie sami!

DLACZEGO MYDŁO MYJE?

„Częste mycie skraca życie, skóra się ściera i człowiek umiera” – ile prawdy jest w starym ludowym porzekadle? Dlaczego mydło myje i jak można je zrobić w domowych warunkach? Na te oraz inne pytania doktor Tomasz Rożek odpowiada w kolejnym odcinku serii Nauka. To lubię.

RTĘĆ I SZKODLIWE OPARY… ABSURDU

Dlaczego wycofano termometry rtęciowe? Co rtęć robi w szczepionkach? Co by się stało, gdyby rtęć rozlała się w samolocie? Poznajcie odpowiedzi, oglądając kolejny odcinek z serii Nauka. To lubię – Między nami jest chemia.

MATERIAŁY WYBUCHOWE – DLACZEGO EKSPLODUJĄ?

Uwaga, mamy dla Was prawdziwą petardę! Tym razem doktor Tomasz Rożek eksperymentuje z materiałami wybuchowymi. Otwórzcie szeroko oczy i zatkajcie uszy, bo w tym odcinku będzie sporo hałasu!

CO SIĘ STANIE, GDY WYPIJĘ MONOTLENEK…?! – NIE RÓBCIE TEGO SAMI!

Nauka wymaga poświęceń, prawda? W kolejnym odcinku doktor Tomasz Rożek specjalnie dla Was postanowił wcielić się w rolę królika doświadczalnego. Jak zareagował organizm badacza po wypiciu jednej z najbardziej niebezpiecznych i uzależniających substancji – monotlenku diwodoru? Przekonajcie się sami!

Synthos Spółka Akcyjna
ul. Chemików 132-600Oświęcim+48 33 842 42 18synthos-pl@synthosgroup.com