Blog

  • /A

Nauka – to lubię

Wspólnie z dr. Tomaszem Rożkiem odkrywamy tajemnice chemicznego świata. Zapraszamy na nasz cykl filmów z serii „Nauka – to lubię. Między nami jest chemia".

Tomasz Rożek

Polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Autor YouTube’owego kanału „Nauka. To Lubię". We współpracy z Synthos w kolejnych odcinkach filmowego cyklu prezentuje ciekawostki ze świata fizyki i chemii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie.

facebook

PODPALIŁEM 200 ZŁOTYCH...

Papier jest cierpliwy, doktor Rożek – niekoniecznie! W kolejnym odcinku cyklu Nauka. To lubię Wasz ulubiony naukowiec bada właściwości najpopularniejszego nośnika informacji. I robi to w dość nietypowy sposób… zobaczcie sami!

DLACZEGO MYDŁO MYJE?

„Częste mycie skraca życie, skóra się ściera i człowiek umiera” – ile prawdy jest w starym ludowym porzekadle? Dlaczego mydło myje i jak można je zrobić w domowych warunkach? Na te oraz inne pytania doktor Tomasz Rożek odpowiada w kolejnym odcinku serii Nauka. To lubię.

RTĘĆ I SZKODLIWE OPARY… ABSURDU

Dlaczego wycofano termometry rtęciowe? Co rtęć robi w szczepionkach? Co by się stało, gdyby rtęć rozlała się w samolocie? Poznajcie odpowiedzi, oglądając kolejny odcinek z serii Nauka. To lubię – Między nami jest chemia.

MATERIAŁY WYBUCHOWE – DLACZEGO EKSPLODUJĄ?

Uwaga, mamy dla Was prawdziwą petardę! Tym razem doktor Tomasz Rożek eksperymentuje z materiałami wybuchowymi. Otwórzcie szeroko oczy i zatkajcie uszy, bo w tym odcinku będzie sporo hałasu!

CO SIĘ STANIE, GDY WYPIJĘ MONOTLENEK…?! – NIE RÓBCIE TEGO SAMI!

Nauka wymaga poświęceń, prawda? W kolejnym odcinku doktor Tomasz Rożek specjalnie dla Was postanowił wcielić się w rolę królika doświadczalnego. Jak zareagował organizm badacza po wypiciu jednej z najbardziej niebezpiecznych i uzależniających substancji – monotlenku diwodoru? Przekonajcie się sami!

3 NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNE EKSPERYMENTY CHEMICZNE

Co łączy świetliki z pastą do zębów i pojemnikami na klisze fotograficzne? Czym jest lucyferyna? Jak zrobić pastę do zębów dla słonia i jak to później… posprzątać? Jeśli nie wiesz, obejrzyj najnowszy odcinek z serii Nauka. To lubię, w którym doktor Tomasz Rożek udowadnia, że chemia potrafi być spektakularna!

CZARY-MARY, CZYLI CO ZAWDZIĘCZAMY ALCHEMII?

Alchemię możemy nazwać "prekursorką" chemii. Pomimo że jej praktykowanie przypomina czary, zawdzięczamy tej dziedzinie bardzo dużo, m.in. odkrycie fosforu, który jest dodatkiem do napojów gazowanych typu cola. O innych odkryciach oraz o współczesnych aktywnie pracujących alchemikach opowiada dr Rożek.

CIEMNA STRONA CHEMII = NIEBO BEZ GWIAZD

W dalekiej przyszłości będzie tak zimno i ciemno, że nocne niebo będzie zupełnie pozbawione gwiazd…. Myślicie, że blefujemy? Sprawdźcie to oglądając kolejny odcinek Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

PIERWSZY W HISTORII PIERWIASTEK, OTRZYMANY SZTUCZNIE

Technet jest pierwszym w historii otrzymanym sztucznie pierwiastkiem. Pomimo swoich zabójczych właściwości podawany jest niektórym badanym osobom w szpitalach. Po co? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia.

CZY RENTGEN FAKTYCZNIE NAM SZKODZI?

Czym jest promieniowanie ALFA, BETA I GAMMA? Czy rentgen faktycznie nam szkodzi? Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego odcinka z serii Nauka. To lubię. – Między nami jest chemia, który rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości na temat promieniowania rentgenowskiego.

Synthos Spółka Akcyjna
ul. Chemików 132-600Oświęcim+48 33 842 42 18synthos-pl@synthosgroup.com